Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

W 20. rocznicę pielgrzymki papieskiej i kanonizacji


11 czerwca br.  w 20. rocznicę pielgrzymki papieskiej Jana Pawła II i kanonizacji św. Jana z Dukli odbył się  już po raz osiemnasty w Sanktuarium św. Jana z Dukli w Dukli Międzynarodowy Przegląd Chórów Kościelnych i Cerkiewnych. Pierwszy przegląd odbył się w 2000 roku, a jego pomysłodawcą był radny powiatu krośnieńskiego Stanisław Kenar.

Międzynarodowy Przegląd Chórów Kościelnych i Cerkiewnych w Sanktuarium św. Jana z Dukli w Dukli wpisał się na stałe do tradycji muzycznej Podkarpacia. W tym roku wystąpiły chóry: Jaśliski Chór Kameralny z Jaślisk, Chór św. Cyryla i Metodego ze Stropkova, Chór „Chorus” z Korczyny, Chór „Rotunda” z Budapesztu, Chór Kameralny „Laudis” z Lubatówki, Chór Parafialny z Krościenka Wyżnego.

Podczas przeglądu słuchacze mogli obejrzeć prezentację dotyczącą pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, a także niektóre z pielgrzymek po całym świecie. Wszystkie pielgrzymki do Ojczyzny Jana Pawła II są  nam bliskie, ale najbliższa jest ta z 9-10 czerwca 1997 roku, kiedy przybył do nas, do Dukli i w Krośnie kanonizował naszego Rodaka. Starosta krośnieński Jan Juszczak, burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, o. gwardian Micheasz Okoński kustosz dukielskiego Sanktuarium wręczali dyrygentom pamiątkowe anioły i kwiaty. Organizatorzy dziękowali chórom i zaprosili już na przyszły rok. Burmistrz Andrzej Bytnar powiedział: 20. Rocznicę pielgrzymki papieskiej Jana Pawła II i kanonizacji św. Jana z Dukli rozpoczęliśmy już w kwietniu koncertem fortepianowym Serge’a Paloyan’a, a czerwcowe uroczystości rozpoczęło otwarcie wystawy w dukielskim muzeum,  w piątek odbyły się koncerty na rynku,  w sobotę uroczysta msza św. w Sanktuarium, dzisiejsze śpiewanie nie kończy uroczystości. 1 lipca odbędzie się I Bieg św. Jana z Dukli, na który serdecznie zapraszam. Stanisław Kenar powiedział: Cieszę się bardzo, że mój pomysł ma ciąg dalszy, a chóry śpiewają co roku na chwałę świętym Janom.

Na zakończenie chóry i słuchacze tradycyjnie odśpiewali „Barkę” ulubioną pieśń Jana Pawła II. Organizatorem przeglądu jest Starostwo Powiatowe w Krośnie, Gmina Dukla i Ośrodek Kultury w Dukli.

Krystyna Boczar-Różewicz

Więcej zdjęć w galerii...

2017-06-13
Krystyna Boczar-Różewicz

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.